Det nye netpunkt gik i endelig drift den 21. april. Siden da har der været en hel del tilretninger, fejlretninger o.l. Tak for gode tilbagemeldinger pr. mail, ved kurser o.l.
Vi har stadig nogle udeståender af den drilske slags hvor nogle brugere har et problem, men andre har det ikke, og hvad forskellen er kan vi ikke hitte ud af.
Fx har nogle Firefox-brugere (men langt fra alle) problemer med at få vist "resten af udgaverne" når der er mere end to udgaver af et værk.
Hvis I har denne fejl må I meget gerne indberette den til DBC's kundeservice
Vi mangler at kunne vise poster i marc21 - det er på vej.
Man kan ikke hente poster fra udenlandske baser fra netpunkt og Zpunkt i stdhentdm2 (SUTRS). Er der nogen der savner det?
"Vis markerede" fungerer ikke korrekt. Den sidst markerede post "glemmes" med mindre man har klikket et andet sted på grænsefladen inden man klikker på "Vis markerede" - prøv det indtil vi får rettet fejlen.
Der er en fejl ved funktionen Markér hele søgesættet ved store søgesæt (over 400 poster) - man kan ikke handle i kurven som man skal kunne.
tilbagemeldinger
venlig hilsen
Kirsten Larsen
DBC
tilbagemeldinger
tilbagemeldinger
Venlig hilsen
Nanna Agergaard
DBC
genvejstaster
Internet Explorer: Internet Explorer: Hold Alt-tasten nede og tryk på det understregede bogstav og klik så herefter på returtasten (Enter).
Hvis du trykker på alle 3 taster på en gang, kan der i få tilfælde ske noget helt andet.
Genvejstaster
Firefox' genvejstaster bruger jo også tre taster: Alt-Shift+bogstav. Internet Explorers måde at bruge genvejstaster på minimerer risikoen for fejl, fordi man først med Alt+tegn peger på den funktion, man vil bruge og så aktiverer den med Enter. På den måde kan man ikke komme til at aktivere en genvejstast ved at ramme Alt-tasten, samtidig med at man trykker på et bogstav.
Det kan sammenlignes med at tab'e sig frem - her skal man også aktivere den funktion man peger på.
På det gamle netpunkt havde vi udvklet et script, der gjorde at genvejstasterne kunne bruges med Alt+tegn. Det har vi valgt fra i det nye netpunkt, både fordi 3-tastløsningen minimerer risikoen for fejltastning og fordi vi vil følge browserens standardløsning. Speciel kodning af hensyn til Internet Explorer-brugere kan skabe problemer for andre browsere.
tilbagemeldinger